SE Turceni, amendată cu 50.000 de lei de Apele Române Jiu. Ce nereguli au găsit inspectorii

SE Turceni a fost amendată cu 50.000 de lei de inspectorii Administrației Bazinale de Apă Jiu, în urma unui control efectuat, joi, la infrastructura hidrotehnică aferentă acumulării Turceni.
Potrivit Apele Române Jiu, în timpul verificărilor au fost constatate nereguli privind respectarea prevederilor Autorizației de funcționare în condiții de siguranță a barajului aferent lacului de acumulare Turceni, precum și ale Regulamentului de Exploatare.
Pentru deficiențele constatate, reprezentanții SE Turceni au fost sancționați contravențional cu o amendă în valoare de 50.000 de lei.
Inspectorii susțin că respectarea condițiilor impuse prin autorizațiile și regulamentele de exploatare este esențială pentru monitorizarea parametrilor hidrotehnici și pentru funcționarea în siguranță a barajelor și acumulărilor.
Apele Române Jiu anunță că verificările vor continua pentru a controla modul în care sunt respectate prevederile legislației privind gospodărirea apelor și siguranța lucrărilor hidrotehnice.
Vizualizări: 114
Trimite pe WhatsApp




