CRAIOVA: Amenzi și certificate retrase în urma controalelor de la aeroport. Nereguli inclusiv la o vitrină de produse

 

O acțiune amplă de control s-a desfășurat, miercuri, între orele 10.00 și 15.00, în zona Aeroportul Internațional Craiova, vizând siguranța publică și respectarea legislației în transporturile aeriene.

La activități au participat polițiști de la Transporturi, Rutieră și Criminalistică din cadrul IPJ Dolj, polițiști de frontieră, jandarmi ai Grupării Mobile Craiova, alături de reprezentanți ai Biroului Vamal și ai Registrului Auto Român, spune purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, Mihaela Sadoveanu. 

Controalele au vizat transportul în regim de taxi și închiriere, transportul alternativ, paza obiectivelor și prevenirea migrației ilegale, dar și furturile din bagajele de cală.

Peste 170 de persoane au fost legitimate, iar mai mult de 60 de autovehicule au fost verificate. În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 41 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 23.000 de lei. Totodată, au fost retrase 9 certificate de înmatriculare.

Printre situațiile descoperite se numără o vitrină automată cu produse alimentare și băuturi nealcoolice amplasată în terminalul Plecări, care funcționa fără aparat de marcat fiscal. Societatea care o administra a fost amendată cu 8.000 de lei, iar activitatea a fost suspendată până la intrarea în legalitate.

De asemenea, doi agenți de securitate au fost sancționați după ce au fost găsiți în serviciu fără echipamentul corespunzător, iar un alt agent a fost amendat pentru că nu a legitimat persoanele care au pătruns în obiectiv.

În trafic, polițiștii au depistat un bărbat din Robănești care conducea fără luminile de întâlnire și fără a prezenta certificatul de înmatriculare, refuzând totodată verificarea tehnică solicitată de inspectorii RAR. Acesta a fost amendat cu 1.822,5 lei.

Un alt șofer din Craiova a fost sancționat după ce a fost oprit la volanul unei autoutilitare cu defecțiuni la sistemul de iluminare și caroserie degradată. Certificatul de înmatriculare i a fost reținut până la remedierea problemelor.

Potrivit IPJ Dolj, astfel de controale vor continua în perioada următoare pentru menținerea siguranței în zona aeroportului.

Vizualizări: 93

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste