Descinderi ample într-un dosar de trafic de persoane și proxenetism. Oltul, între județele unde au avut loc percheziții

Polițiștii și procurorii DIICOT au efectuat, miercuri, 39 de percheziții în București și în județele Dâmbovița, Călărași, Olt, Ilfov, Prahova, Brăila, Vrancea, Maramureș și Galați, într-un dosar ce vizează constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, proxenetism și spălare de bani.
Anchetatorii au descoperit că, din 2019, patru suspecți din Capitală, membri ai aceleiași familii, au pus bazele unei rețele care, ulterior, a fost extinsă cu încă șapte persoane. Aceștia recrutaseră tinere și tineri prin metoda „lover boy” – o tactică de manipulare și înșelăciune – pentru a-i exploata sexual în România și în Marea Britanie.
Victimele, 27 la număr, provin în special din București și Prahova, dar și din alte localități. Toți erau tineri vulnerabili, provenind din familii dezorganizate, cu resurse materiale limitate sau din centre de asistență socială. Gruparea le asigura transportul și locuințe în Marea Britanie, unde erau forțați să practice prostituția.
Sumele obținute din această exploatare se ridică la peste 5,3 milioane de lei, bani care au fost aproape integral însușiți de membrii grupării.
Ancheta se desfășoară în colaborare internațională. Simultan cu acțiunile din România, polițiști din cadrul London Metropolitan Police au făcut percheziții în Marea Britanie, în baza unui acord comun de anchetă încheiat în noiembrie 2024 sub egida EUROJUST.
Vizualizări: 272
Trimite pe WhatsApp