Furt calificat într-un centru comercial din Craiova. Suspect de 20 de ani, reținut de polițiști

Un tânăr, în vârstă de 20 de ani, din comuna Dioști, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Secției 3 Craiova, fiind bănuit de comiterea unui furt calificat dintr-un centru comercial din municipiu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Dolj, Andreea Mateescu, fapta ar fi avut loc în noaptea de 5 spre 6 ianuarie, când persoane necunoscute ar fi pătruns prin forțarea ușii de acces într-o societate comercială dintr-un centru comercial din Craiova. Din incintă ar fi fost sustrase mai multe pachete de cafea, prejudiciul fiind estimat la 1.650 de lei.
Sesizarea a fost făcută în data de 6 ianuarie de o femeie de 54 de ani, reprezentanta societății comerciale. În urma cercetărilor și a activităților investigativ-operative, polițiștii au identificat, în 22 ianuarie, un tânăr de 20 de ani din comuna Dioști, bănuit de comiterea faptei.
Acesta a fost condus la audieri, iar în baza probelor administrate, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore. Tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Dolj.
În cursul zilei de astăzi, cel reținut urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, pentru stabilirea unei măsuri preventive.
Vizualizări: 114
Trimite pe WhatsApp
