Marele premiu al Salonului de Pictură „Arte Mici” câștigat de o novăceancă talentată!

 

Salonul de Pictură „Arte Mici” și-a desemnat câștigătorii chiar de Buna-Vestire, una dintre cele mai importante sărbători ale creștinătății. În urmă cu 12 ani, pe 25 martie, lua ființă acest eveniment grandios, care a crescut cu trecerea fiecărui an și a devenit unul dintre cele mai așteptate concursuri la care pot participa copiii și adolescenții talentați. „Acum doisprezece ani, la 25 martie, lua ființă Salonul de Pictură „ ARTE MICI” cu un format neobișnuit al geografiei de organizare şi expunere: sediul Poliției municipiului Motru (spațiul nefiind ales întâmplător ci datorită aniversării a 188 de ani de la înființarea Poliției Române și ca un semnal față de atitudinea neobișnuit de refractară a unor reprezentanți ai culturii gorjene care tratează arta ca un pamflet cotidian, punând în spațiul artistic evenimentele din lumea politică). Prima ediție a fost o reacție împotriva la ceva, o alternativă a spontaneității și a fanteziei. O evadare, o eliberare de regulile impuse, a fost un simbol de Buna-Vestire”, a spus artistul Florin Preda-Dochinoiu, inițiatorul Salonului de Pictură „Arte Mici”. 
Ediția din anul 2021 a fost deschisă artiștilor români, de pretutindeni și din Republica Moldova, cu vârsta cuprinsă între 3 și 15 ani, fiind organizată pe trei grupe (3-6 ani, 7-10 ani și 11-15 ani) numai pentru secțiunea PICTURĂ. Anul acesta s-au înscris peste 450 de artiști (din România , Republica Moldova. Germania, Serbia, Bulgaria, Ucraina și Austria) cu peste 800 de lucrări. Juriul acestei ediții a fost format din Pavel Şuşară, Michael Lassel, Nicolae Maniu, Dan Neamu, Alexandra Maciac, Dan Cepeși şi Florin Preda-Dochinoiu.
Ediția a XII- a a SALONULUI DE PICTURA ARTE MICI ( eveniment clandestin de pată, formă și culoare) a fost organizată de Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Dr. Tr. Severin, Primăria Municipiului Motru – Casa de Cultură Motru și Florin Preda-Dochinoiu. „Mulțumim organizatorilor pentru inițiativă, mulțumim juriului pentru apreciere, felicitări tuturor celor înscriși în competiție și aplauze câștigătorilor!”, a mai adăugat Florin Preda Dochinoiu. 

Iată câștigătorii de anul acesta: 

MARELE PREMIU „ARTE MICI”

Alessia Maria DIACONESCU, 10 ani, Novaci, Gorj – România

ORDINUL ,,ARTE MICI”

Aida-Ioana MINCIU, 15 ani, Câmpulung Muşcel, Argeş – România

PREMIUL I

[11-15 ani] Ana Maria BUCUR, 14 ani, Focşani, Vrancea –România

[7-10 ani]  Antonia CIOFU, 9 ani, Bacău, Bacău – România

Anastasia CIOFU, 9 ani, Bacău,  Bacău – România

[3-6 ani] Daria MIHAI, 6 ani, Bucureşti – România

PREMIUL II

[11-15 ani] Briana URSU, 14 ani, Deva, Hunedoara – România

[7-10 ani] Constantin-Dragoș BOGDAN, 10 ani, Tg-Jiu, Gorj-România

[3-6 ani] Sofia TOLSTÎH, 6 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL III

[11-15 ani] Adina TANAS, 15 ani, Cahul – Republica Moldova

[7-10 ani] Natalia POJAR, 10 ani, Reşiţa, Caraş-Severin – România

[3-6 ani] Rada SIVU DAPONTE, 5 ani, Giurgiu, Giurgiu – România

MENȚIUNE

[11-15 ani] Iana MOTELICA, 15 ani, Cahul – Republica Moldova

Dragoș ANDRUȘ, 14 ani, Cuza-Vodă (Medgidia), Constanța – România

Cristina SÂRGHI, 15 ani, Cernăuți – Ucraina

Maya Kristinne MALEC, 12 ani, Comăneşti, Bacău – România

Anastasia URSULENCO, 15 ani, Cahul – Republica Moldova

Dalia Elena VOICU, 13 ani, Constanţa, Constanţa – România

[7-10 ani] Vlad CERCHINA, 8 ani, Mereni, Anenii Noi, Republica Moldova

Eduard Cristian STOICHIŢĂ, 10 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România

 [3-6 ani]

Razvan Andrei NEAGU, 5 ani, Timisoara, Timis – România

Matei ȚUGULAN, 4 ani, Medgidia, Constanța – România

Sofia BUGA, 3 ani și Anastasia BUGA , 4 ani, Motru, Gorj – România

Samir AL-HAMEDI, 6 ani, Lancester – Anglia

  

PREMIUL SPECIAL „AD MUTRIUM”

Laura ROBU, 14 ani, Hînceşti – Republica Moldova

Maria PĂUNESCU, 13 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Elena Cristina URUCU, 10 ani, Bucureşti – România

PREMIUL SPECIAL „ŢARA NOASTRĂ, CASA NOASTRĂ”

Roman CEMÎRTAN, 9 ani, Chișinău – Republica Moldova

Catalina RUSU, 14 ani, Hînceşti – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BUNILĂ”

Elena CORNACIU, 11 ani, Motru, Gorj – România

Vladimir DOGARU, 9 ani, Pitești, Argeș – România

PREMIUL SPECIAL „FLORIN ISUF”

Maruca SOROP, 8 ani, Deva, Hunedoara – România

Petra SZŰCS, 9 ani, Timișoara, Timiş – România

 

PREMIUL SPECIAL „ARTE MICI”

Carol GHINEA, 7 ani, Focşani, Vrancea – România

VIARA PLAMENOVA PENCHEVA , 11 ani, Gabrovo – Bulgaria

PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BLENDEA”

Alexia CRALIC, 11 ani, Tileagd, Bihor – România

Simion GALAVSCHI, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

Maria TOLĂ, 10 ani, Motru, Gorj – România

 

PREMIUL SPECIAL „SEMNE OLTENEŞTI”

Elena Doriana CONSTANTINESCU, 8 ani, Novaci, Gorj – România

Ayan-Cristian OANEA, 8 ani, Galaţi, Galaţi – România

PREMIUL SPECIAL „EXPLOZIV ÎN PICTURĂ”

Bianca MORARU-TOMA, 14 ani, Hînceşti, Republica Moldova

Antonia ȘIMON, 12 ani, Satu Mare, Satu Mare – România

Maxim TICHEM, 9 ani, Chișinău – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „IOSIF KEBER”

Letiția-Maria ȘTIRBU, 10 ani, Chișinău – Republica Moldova

Carla-Maria PLEŞA, 7 ani, Galaţi, Galaţi – România

Ianis Iulian ISTRATE, 10 ani, Bucureşti – România

PREMIUL SPECIAL „CURAJ ÎN ARTĂ”

Mihaela RARU, 12 ani, Cahul – Republica Moldova

Darius Gabriel VĂCARU, 10 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Antonia Elena CUTEANU, 9 ani, Novaci, Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „AUREL POTCOVARU şi NICOLAE PÎRVAN”

Maya-Maria CĂRĂMIZARU, 7 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Alexandra PINOȘANU, 13 ani, Peștișani, Gorj – România

Robert APOSTOL, 13 ani, Vârteșcoiu, Vrancea – România

Rebecca-Maria LĂMUREANU CONSTANTIN, 11 ani, Constanța, Constanța – România

PREMIUL SPECIAL „POVESTEA CULORII”

Daria DANDIȘ, 10 ani, Cahul – Republica  Moldova

Ania Maria PRODAN, 6 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România

Francesca Ștefania Claudia SERDAN, 11 ani, Giurgiu, Giurgiu – România

PREMIUL SPECIAL „(NON)CULORILE”

Diana MUREŞAN, 7 ani, Giroc, Timiş – România

Bianca Victoria TITERLEA, 8 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinți – România

PREMIUL SPECIAL „POVEŞTI DESENATE”

Mihaela SECRIERU, 11 ani, Pelinia, Drochia – Republica Moldova

Darius ȘTIRBU, 9 ani, Bucureşti – România

Irina Ioana TACHE, 12 ani, Pitești, Argeș – România

PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE DE ACASĂ”

Miruna BALABAN, 8 ani, Galaţi, Galaţi – România

Mihaela RADU, 8 ani, Medgidia, Constanța – România

Roberta-Elena MISCHIE, 12 ani, Peștișani, Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „GORJEANUL TALENTAT”

Teodora STOICOIU, 10 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Adina BOCEANU, 13 ani, Valea Mănăstirii, Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „BUNA-VESTIRE”

Maria-Cristina-Valentina RAȚ, 15 ani, Oradea, Bihor – România

Alexandra DEZERATU, 10 ani, Cernăuți – Ucraina

Timeea Maria CHIȚULESCU, 11 ani, Motru, Gorj –România

 

PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE OLTENEŞTI”

Clara RADA, 15 ani, Craiova, Dolj – România

Onisim MILESCU, 15 ani, Domneşti, Argeş – România

PREMIUL SPECIAL „PRIETENII ARTELOR”

Maria COLAC, 12 ani, Medgidia, Constanța – România

Mario GHEORGHE, 13 ani, Alexandria, Teleorman – România

PREMIUL SPECIAL „ALINA ROŞCA”

Anna DEMCIUCENA, 14 ani, Cernăuți – Ucraina

Gabriela Valentina POPESCU, 11 ani, Motru, Gorj – România

Gabriela ROTARU, 15 ani, Hîncești – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „LUMINĂ DIN CULOARE”

Mari Anisia STOICA, 5 ani, Baloteşti, Ilfov – România

Maria TĂMAȘ, 12 ani, Satu Mare, Satu Mare – România

PREMIUL SPECIAL DE „PAŞI ÎN ARTĂ”

Ioana – Daniela CURCEAN, 10 ani, Bucureşti – România

Gleb BOICO, 9 ani, Cahul – Republica  Moldova

Riana-Maria VESA, 11 ani, Timişoara, Timiş – România

PREMIUL SPECIAL „ZÂMBETUL COPILĂRIEI”

Raisa Georgiana PANĂ, 9 ani, București – România

Teodora VLĂDULESCU, 8 ani, Târgu Jiu, Gorj –România

 

PREMIUL SPECIAL „DE CULOARE”

Teodor ȚUȚUIANU, 13 ani, Medgidia, Constanța – România

Cristina TODOS, 8 ani, Cahul – Republica  Moldova

 

PREMIUL SPECIAL „CULORI ŞI CONTRASTE”

Irina PODCALIUC, 14 ani, Cahul – Republica Moldova

Tamara Viviana BARNA, 15 ani, Tărian, Bihor – România

PREMIUL SPECIAL „MARIUS BUNESCU”

Alexandra FODOR, 14 ani, Tileagd, Bihor – România

Sara POTRA, 13 ani, Satu Mare, Satu Mare – România

 

PREMIUL SPECIAL „GHEORGHE ANGHEL”

Marinela-Nicoleta MAXIM-DUMITRU, 15 ani, Alexandria, Teleorman – România

Alexei MEREACRE, 14 ani, Hînceşti – Republica Moldova

 

PREMIUL SPECIAL „FASCINAŢIE DE ÎNGER“

Cristina LICĂ, 15 ani, Hîncești – Republica Moldova

Adrian MAZUR, 15 ani, Chişinău – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „BRÂNCUȘI”

Ina MOTELICĂ, 15 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „DUMITRU GHEAŢĂ”

Elena-Alessia IONIŢĂ, 14 ani, Piteşti, Argeş – România

Andrei PENNAZIO, 15 ani, Iaşi, Iaşi – România

Briana GHENCIU, 11 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România

 

PREMIUL SPECIAL „POEZIA CULORII”

Tudor ANTOHI, 14 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

George PAȘCALĂU, 11 ani, Tileagd, Bihor – România

PREMIUL SPECIAL „DE ORIGINALITATE“

Gabriela Valentina POPESCU , 11 ani, Motru, Gorj – România

Larisa CIMPOERU, 11 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România

PREMIUL SPECIAL „CULORI DE REZONANŢĂ”

Lucian Gabriel JUNCU, 13 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Sara FISCUTEAN, 7 ani, Deva, Hunedoara – România

PREMIUL SPECIAL „PAŞI PE CURCUBEU”

Mădălina MIHĂESCU, 13 ani, Pelinia, Drochia – Republica Moldova

Ana Maria PERPELEA, 10 ani, Novaci, Gorj – România

Alecsia BELEGANTE, 12 ani, București – România

 

PREMIUL SPECIAL „CULORILE DIASPOREI”

Mara DEDIC, 8 ani, Belgrad – Serbia

Cristina TODOS, 8 ani, Cahul – Republica Moldova

Ana-Maria DUDCĂ, 15 ani, Mereni, Anenii Noi, Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „SIMFONIA CULORILOR”

Alexia CRALIC, 11 ani, Tileagd, Bihor – România

Simion GALAVSCHI, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „SEMNE PE NISIP”

Iana CALCIU, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

Ana Maria STAICU, 15 ani, Timişoara, Timiş – România

Anca ŞTEFĂNESCU, 15 ani, Constanţa, Constanţa – România

 

PREMIUL SPECIAL „PATRIA DIN SUFLET”

Aida AL-HAMEDI, 13 ani, Lancester – Anglia

Costin VLADALINA, 15 ani, Mereni, Anenii Noi, Republica Moldova

Tatiana MOCANU, 15 ani, Cahul – Republica  Moldova

PREMIUL SPECIAL „TAINE VIZUALE”

Teodora DUŞA, 14 ani, Constanţa, Constanţa – România

Andreea PIROJOC, 14 ani, Chişinău – Republica Moldova

Andreea POPESCU, 12 ani, Râmnicu Vâlcea, Vâlcea – România

PREMIUL SPECIAL „CULORILE COPILĂRIEI”

Andra ŞERBAN, 12 ani, Focşani, Vrancea – România

Paula NĂREA, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

Cristina Elena MILODIN, 10 ani, Motru, Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „PRIMA CULOARE PRIMARĂ”

Eric RAVOIU, 12 ani, Focşani, Vrancea – România

Ioan Mihail MUTU, 13 ani, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România

Ana Maria CHIRIGIU, 14 ani, Giurgiu, Giurgiu – România

 

PREMIUL SPECIAL „SURÂS DE ALBASTRU”

Maria IANCHIS, 13 ani, Bălan, Sălaj – România

Daria BALTAG, 10 ani, Chișinău – Republica Moldova

Anastasia COLEVA, 14 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „PRIMĂVARA PICTURII ROMÂNEŞTI”

Mihai David HÎRJABA, 11 ani, Târgu Jiu, Gorj – România

Alexia Maria SFÎRLOAGĂ, 15 ani, Timișoara, Timiș – România

Ruxanda IORDAN, 15 ani, Chișinău – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „DE EXCLUSIVITATE”

Daria Maria PÂRVU, 11 ani, Constanţa, Constanţa – România

Ștefania Theodora CRĂCIUN, 9 ani, Sărata, Bacău – România

Ada Maria DRAGNEA, 13 ani, Alexandria, Teleorman – România

PREMIUL SPECIAL „CULORI ÎN LIMBA ROMÂNĂ”

Ilinca ANCUŢA, 11 ani, Sânpetru, Braşov – România

Victoria ROȘCA, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „DE POPULARITATE”

Sofia MOCANU, 6 ani, Giurgiu, Giurgiu – România

Luiza COUTURIER, 6 ani, Piteşti, Argeş – România

PREMIUL SPECIAL „METAFORE PE PÂNZĂ”

Maxim ADVAHOV, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

Ema GHIMPU, 13 ani, Cahul – Republica Moldova

PREMIUL SPECIAL „TUŞE MARINE”

Carolina BARLADEAN, 9 ani, Chișinău – Republica Moldova

Luca POTORAC, 7 ani, Galaţi, Galaţi – România

Ştefania Beatrice GÎRCU, 8 ani, Tismana (Celei), Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „DANSUL CULORILOR”

Ludmila RUSU,  11 ani, Cahul – Republica  Moldova

Maria COLAC, 12 ani, Medgidia, Constanța – România

Irina Maria BUCICĂ NANE, 11 ani, Valea Mănăstirii, Gorj – România

PREMIUL SPECIAL „CORNELIU BABA”

Izabela GEORGESCU, 9 ani, Pitești, Argeș – România

Maria Alexandra BĂDULESCU, 8 ani, Novaci, Gorj – România

Galerie foto




Vizualizări: 749

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste