(închide)

O gorjeancă, cel mai bun sportiv al anului în ierarhia stabilită de Federaţia Română de Şah

Corina-Isabela Peptan (CSM Bucureşti), originară din județul Gorj, a ocupat primul loc în clasamentul celor mai buni sportivi ai anului 2019. Acest clasament a fost stabilit de Consiliul Director al Federaţiei Române de Şah, la propunerea Colegiului Central de Antrenori.

Corina Peptan (ELO 2392),  în vârstă de 41 de ani, câștiga Cupa Campionilor Europeni cu AEM Luxten Timișoara în 1998.

Cei mai buni 3 sportivi ai Federaţiei Române de Şah în 2019 sunt:
1. Corina-Isabela Peptan (CSM Bucureşti)
2. Constantin Lupulescu (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii)
3. Vlaicu-Marcel Crişan (Şah Club Potaissa Turda)

Corina Peptan s-a născut la Bumbești Jiu și are bunicii originari din comuna Cîlnic, satul Peptani. Potrivit autorităților locale din această comună, campioana Corina Peptan vine cât de des poate în satul care îi poartă numele și merge la cimitir pentru a aprinde o lumânare la mormântul bunicilor săi. Corina Peptan este cetățean de onoare al municipiilor Timișoara și Târgu-Jiu. La 10 ani, Corina Peptan devenea campioană mondială la categoria sa de vârstă. După câștigarea acestui titlu, sportiva genială s-a mutat la Timișoara, unde a activat ani de zile la Clubul Electromotor Timișoara. A mai câștigat acest titlu și la vârstele de 11, 13, 14 și 18 ani. A fost multiplă campioană națională. A fost decorată de președintele României în 2008 cu Medalia și Ordinul Steaua României.

Vizualizări: 1,808