(închide)

Județul Olguței Vasilescu, primul pe țară la ajutoare sociale

 

Direcția Județeană de Statistică Dolj a dat publicității un raport devastator pentru Lia Olguța Vasilescu, ministrul Muncii care conduce PSD în județ. Doljul este pe primul loc pe țară la numărul de asistați social. Peste 11 milioane de euro pe an se duc în Dolj numai pentru venitul minim garantat.

„Numărul mediu lunar de familii sau persoane singure beneficiare de ajutoare sociale pentru asigurarea venitului minim garantat a avut o evoluţie crescătoare ajungând în anul 2016 la 15.143 beneficiari, faţă de 12.765 beneficiari în anul 2012, iar sumele plătite pe familie sau persoane singure beneficiare au crescut cu 46%“, se arată în documentul DJS Dolj.

Cu banii încasați de asistații social ar putea fi plătite mii de salarii în fiecare lună. Potrivit datelor de la Statistică, în 2012 s-au plătit în Dolj ajutoare sociale (doar pentru venitul minim garantat) de 29,996 milioane de lei. În 2016 s-a plătit asistaților social suma record de 51,979 milioane de lei (aproximativ 11 milioane de euro), cu 46% mai mult decât în 2012.

Vizualizări: 263

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste