(închide)

Municipiul Craiova, cea mai bună destinaţie europeană de Paşte

 

Municipiul Craiova este cea mai bună destinaţie europeană de Paşte pe site-ul EuropeanBestDestinations.com 

A fost votat de peste 10.700 de oameni din 68 de țări ca fiind destinația lor preferată de Paște, înaintea unor capitale și orașe europene cu tradiție, precum Roma, Paris, Viena, Praga sau Londra. Craiova este o destinaţia atractivă din punct de vedere cultural, dar şi pentru familii, cupluri, iubitori de istorie, datorită evenimentelor organizate pe parcursul întregului an şi instituţiilor puternice şi muzeelor. Este una dintre principalele destinaţii din România şi, astfel, una dintre cele mai puternice destinaţii în Europa.

Această veste importantă a fost făcută publică de primarul Lia Olguta Vasilescu, care a postat pe pagina sa de socializare și câteva fotografii surprinse în aceste zile din zone diferite ale orașului care și în realitate sunt parcă rupte din basme. “O veste extraordinară pentru orașul nostru: Craiova este pe primul loc în topul destinațiilor europene de Paște. Orașul nostru a fost votat de peste 10700 de oameni din 68 de țări ca fiind destinația lor preferată de Paște, înaintea unor capitale și orașe europene cu tradiție, precum Roma, Paris, Viena, Praga sau Londra Craiova este, de altfel, singurul oraș din România inclus în acest top, în care se regăsesc zeci de destinații din Europa.
Peisajele florale din parcurile, grădinile și zonele publice ale orașului, precum și amenajarea de noapte făcută la Catedrala din Craiova pentru perioada sărbătorilor, i-au determinat pe cei care urmăreau acest concurs să ne acorde votul care ne conferă acest prestigios loc întâi. European Best Destinations este cel mai vizitat site turistic din Europa, iar plasarea în top ne onorează și ne obligă să ne prezentăm cel puțin la fel de bine și pe viitor. Hotelierii, agențiile de turism și toate companiile sau instituțiile care lucrează în domeniul turismului din Craiova au dreptul să utilizeze oficial logo-ul "European Best Easter Destination”, pe toate comunicările, site-urile, fotografiile sau imaginile difuzate/distribuite. Mulțumim tuturor celor care au votat Craiova și vă așteptăm să ne vizitați orașul”, a precizat Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei pe pagina sa de socializare.

Galerie foto


Vizualizări: 487

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste