Olimpicii din Târgu-Jiu primesc sume importante de bani de la Primărie!

 

Edilul Marcel Romanescu, de la Târgu-Jiu, a anunțat marți că elevii care au participat la olimpiadele naționale și au obținut premiul I vor primi 5000 de lei. Pentru premiile II și III se vor acorda 4000 și respectiv 3000 de lei. La olimpiadele internaționale, locul I va fi premiat cu 10.000 de lei, premiul II cu 8000 de lei, iar premiul III cu 6000 de lei.

Proiectul a fost întocmit la inițiativa primarului Romanescu și a fost votat de consilierii locală, așa că olimpicii târgujieni vor fi premiați cu importante sume de bani. Iată lista elevilor ce vor primi un astfel de ajutor:

Popescu Ioan, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – medalia de argint la Balcaniada de Informatică 2018,
Ularu Mădălina Elena, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul II la Olimpiada Națională de Discipline Tehnice,
Pora Gheorghe, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice,
Mitrescu Petre Adrian, Liceul Energetic Târgu Jiu - premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tehnice,
Cioplean Marian Ionuț, Colegiul Economic Virgil Madgearu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Discipline Tenice,
Abrudan E. Maria Alessandra, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I faza națională a Olimpiadei la Geografie,
Albăstroiu Dragoș, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Informatică,
Roșca Alecsis Dumitru, Școala Gimnazială Alexandru Ștefulescu – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Istorie,
Moța Theona Maria, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Istorie,
Dragotă Diana Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană,
Măgureanu Stoenescu Andreea, Colegiul Național Tudor Vladimirescu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Limba Germană,
Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română,
Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română,
Cosma Iulia Miruna, Colegiul Național Spiru Haret – premiul II la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română,
Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza internațională a Olimpiadei la Limba și Literatura Română,
Dochiu Săndica, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică,
Neagoe Emilian, Liceul de Muzică și Arte Plastice Constantin Brăiloiu – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Muzică,
Burci Daniela, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie,
Popescu Letiția, Colegiul Național Spiru Haret – premiul III la faza națională a Olimpiadei la Pedagogie,
Toloargă Ioana, Colegiul Național Spiru Haret – premiul I la faza națională a Olimpiadei la Religie,
Gruia I. Alexandra Maria, Liceul cu Program Sportiv – premiul II la faza națională a Olimpiadei de Educație Fizică și Sport!

Vizualizări: 126

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste