Liceul Energetic Târgu-Jiu formează de peste 4 decenii tinerii electricieni și sudori!

 

Liceul Energetic din municipiul Târgu-Jiu va continua și în anul școlar 2020-2021 tradiția neîntreruptă de peste 40 de ani a formării tinerilor absolvenți de gimnaziu într-una din meseriile: electrician sau sudor. Astfel, așa cum știm cu toții, „meseria este brățară de aur” și tinerii gorjeni au șansa să învețe o meserie bine plătită dacă se înscriu la acest liceu!

Prin programul ”Ucenic electrician”, susținut de Liceul Energetic Târgu-Jiu, în parteneriat cu  compania Distribuție Energie Oltenia SA, școlarizăm elevi pentru calificarea electrician centrale, stații și rețele electrice, iar în parteneriat cu firma Uzitmet Industry SRL asigurăm formarea elevilor în meseria de sudor. Puteți afla cine suntem noi și partenerii noștri dacă accesați următoarele link-uri:  https://youtu.be/Tf4lhMvtBGg și https://www.distributieoltenia.ro/ucenicelectrician

În ultimii 10 ani, elevii Liceului Energetic au beneficiat de multiple oportunități de participare la stagii de pregătire în domenii ce vizează formarea de competențe profesionale,  atât de necesare  pe piața muncii din Romania dar și din țări ale Uniunii Europene.  Parteneriatul școlii noastre cu instituții de profil din Danemarca, Suedia, Germania, Spania, Polonia, Grecia, Turcia, Cipru s-a realizat în  cadrul mai multor proiecte cu finanțare europeană de tip Leonardo da Vinci și Erasmus+. Despre unii dintre partenerii noștri externi și ce am realizat împreună aflați dacă accesați  https://sites.google.com/site/electromagneticpollution201517/meetings/-6-tg-jiu-romania și  https://drive.google.com/file/d/0B4X8jPHn9MKRTGk5YUlpd0JGNjg/view     

Începând cu anul școlar 2020-2021 liceul nostru va derula  proiectul Erasmus+ ”Methods that increase interest in technical education in upper secondary school” alături de școli similare din Suedia, Polonia și Grecia. 

În contextul pandemiei și a măsurilor de siguranță ce se impun, pentru a veni în sprijinul viitorilor boboci ai școlii noastre, detaliem mai jos modalitatea și etapele de înscriere a elevilor absolvenți de gimnaziu la școala profesională a Liceului Energetic:

- În perioada 29 iunie- 3 iulie- elevii și părinții acestora pot completa, la secretariatul școlii generale, fișa de înscriere cu datele personale și codurile meseriilor alese din  broșura de admitere

- 6 iulie- transmiterea electronică a fișelor de înscriere de către școlile gimnaziale la adresa de e-mail a Liceului Energetic energeticnr1@yahoo.com  și afișarea listei candidaților înscriși la sediul și pe site-ul școlilor generale și al liceului nostru https://www.energetictgjiu.ro/  și https://www.facebook.com/EnergeticTarguJiu

În cazul în care numărul de candidați înscriși la una din cele două calificări ale școlii noastre este mai mare decât numărul de locuri se va realiza redistribuirea pentru cealaltă calificare, daca există ambele coduri completate pe fișa de înscriere a elevilor

- În perioada 13-17 iulie, candidații declarați admiși vor depune dosarele de înscriere la secretariatul Liceului Energetic

Noi construim educația împreună: elev- familie- școală- operator economic. Fiți alături de noi!

Autori articol: Director adjunct Antoaneta Butoarcă și Profesor Irina Protesi-Sefter

Galerie fotoVizualizări: 640

Trimite pe WhatsApp

Citește și:

Călător în Oltenia

Olteni de poveste